מקדמות מס

מקדמות מס

נדרשים לשלם מקדמות מס ויש לכם שאלות? תוהים כיצד משלמים אותן, כיצד הן נקבעות, האם ניתן לשנות אותן (והאם מהלך זה כדאי), מתי משלמים וכדומה? להלן מספר תשובות חשובות בנושא:

מה זה מקדמות מס?

את המונח "מקדמות מס" מכירים רוב העסקים, עסקים שסך ההכנסות שלהם גבוהות מסך ההוצאות. כאשר זה המצב נדרשים לשלם מס ישירות למס הכנסה, עבור היקף הרווחים השנתיים. עם זאת, כיוון שלא ניתן לצפות במהלך השנה מה יהיה הסכום המדויק, משלמים לכל אורך השנה מקדמות חודשיות שאמורות לשקף את החלק היחסי.

כיצד נקבע אחוז מקדמות המס?

המקדמה הינה אחוז ידוע מראש שנקבע ע"י רשות המס, בהתאם לאופי העסק. את האחוז מכפילים בסך ההכנסה השנתית (ללא מע"מ ולאחר שהפחתנו את סך ההוצאות). מטבע הדברים גובה מקדמות המס משתנה בין שנה לשנה, בעקבות ביצועי העסק והתנאים המקיפים. עסק שיימנע מתשלום צפוי לשלם יותר, מאוד ייתכן שיידרש לשלם קנסות לצד ריבית. מכאן שמוטב להתנהל כהלכה לכל אורך השנה, וזאת למרות שהחישוב המדויק מתבצע רק בסוף דצמבר. כמו כן, בתום השנה ייתכנו תשלומים נוספים בגין פער, או לחלופין זוכים בהחזרים. בין אם המצב כזה או אחר, הוא תמיד יגיע לצד תוספת של ריבית והצמדה למדד. פה נבהיר שיש לחשב את גובה המקדמות מסך ההכנסות ולא מסך הרווחים.

כיצד מחשבים מקדמות המס?

מראש ראוי להבהיר שהמס שמשלמים בפועל יהיה שונה מאותו גובה מס שנדרשים לשלם בסוף השנה, ולו כי בלתי אפשרי לנקוב מראש בסכום ההכנסות המדויק. כיצד אם כן מחשבים את גובה המקדמות? בהתאם לרווח השנתי שהוצהר בשנה הקודמת! מה עושה עסק שזוהי שנת הפעילות הראשונה שלו? במקרה זה אחוז המקדמות נקבע בהתאם לאחוז שמקובל באותו ענף.

שינוי גובה מקדמות מס

חשוב לדעת שניתן לשנות את גובה המקדמות – הן למזער והן להגדיל. מדוע שלב זה כדאי? כיוון שאין צורך לשלם מדי חודש יותר מדי ואין זה נעים לגלות בתום השנה שחייבים למס הכנסה סכום משמעותי, ועל כן אם מבינים שנדרשים לשלם יותר, מוטב לשנות את גובה המקדמות (ולו באמצעות פנייה לרואה החשבון), כך שמראש נמנעים מהוצאה כבדה.

מועד התשלום

את אחוז מקדמות המס מחשבים רק בסוף שנת הכספים ועל כן רק לאחר הגשת הדו"ח השנתי מתאפשר לחשב את הסכום המדויק. מדובר בתשלום חד חודשי או לחלופין דו חודשי. מצד שני, רשויות המס מעדיפות תשלומים שוטפים לכל אורך השנה, ועל כן כל עסק צריך להעריך נכונה את סך הרווחים – הערכה זו משפיעה באופן ישיר על "אחוזי מקדמות המס". עוד נציין שעסק שמשלם באמצעות תשלום דו חודשי יבצע את התשלום באמצע החודש העוקב, כך שאם לצורך הדוגמה מבקשים לשלם על חודשי מרץ ואפריל, התשלום יתבצע עד ל 15 במאי.

אופן התשלום

לאחר שפותחים תיק במס הכנסה בעל העסק מקבל פנקס מקדמות שכולל שוברי תשלום. אלו כבר מכילים את שיעור המקדמות. את המקדמות ניתן לשלם בכמה אופנים: אופציה אחת היא "ניכוי מס במקור" – ניכוי מס במקור מסך התשלומים שמעבירים הלקוחות. מתשלומים אלו מתאפשר לבקש הנחה משיעור המס שמנוכה. דרך אחרת היא לשלם מקדמות חודשיות, בהתאם להערכה שמבוססת על הכנסות השנה הקודמת, כאשר תמיד ניתן לבצע הוראת קבע.

סיכום

לסיכום נציין שלהבדיל משכיר שבכול חודש מנכים לו את תשלומי המס ישירות מהמשכורת, בעל עסק נדרש בתשלומי מקדמות חודשיים שמבוססים על גבי הערכה של השנה הקודמת.

תגובות

תגובות