דוח שנתי

דוח שנתי: כל המידע


כל עצמאי, בין אם עוסק מורשה, פטור או חברה בע"מ, מחוייב להגיש דוח שנתי למס הכנסה אחת לשנה. זו לא הדרך היחידה של רשויות המס לברר כמה הרווחנו, בטח לא בעידן שהופך דיגיטלי יותר כל יום, אבל זו הדרך העיקרית.
כבר בפתיחה נציין שחברה בע"מ צריכה להגיש דו"ח שנתי או מאזן באמצעות רואה חשבון.
הדוח שנתי אמור להכיל כל שקל שהכנסתם בשנת המס הזו, מתחילת ינואר ועד סוף דצמבר( כמו שנה אזרחית), וכמובן כל הוצאה במסגרת העסק בכדי לייצר את ההכנסות.
יש לכם מספיק זמן למלא את הדוח ולבדוק אותו. בדרך כלל עד סוף חודש מאי, ובמידת הצורך אף יותר. אבל כדי לקבל את ההארכה הזו, תצטרכו להגיש בקשה ולספק סיבה ראויה.
זכרו, איחור עלול לגרור קנסות ואף עיקולים מיותרים.
טיפ: לרואה חשבון בדרך כלל יש הארכות תמידיות, בזכות כמות הדוחות שעליו להגיש. כך שאם אתם בפיגור בחומר, כדאי לפנות לרואה חשבון ואולי תספיקו להגיש דרכו ולהמנע מקנסות.
אם תעבדו מסודר במשך השנה, יקח לכם הרבה פחות זמן למלא אותו, בעיקר אם תדעו בדיוק מה לשמור ואיפה. איש מקצוע יוכל לעשות לכם סדר מהיר בניירות. אבל עד אז, המשיכו לקרוא.

מה נכנס לדוח השנתי ( טופס 1301 )?

ראשית, כל ההכנסות שהיו לעסק בשנת המס החולפת. ספר הקבלות/חשבניות מס שלכם יכול לענות על הסעיף הזה, ואם אתם משתמשים בשירות חשבוניות אונליין  העבודה אף קלה יותר.
לצד זה תציינו את ההוצאות של העסק.  כאן שימו לב, כל הוצאה שיצאה לצורך עוד הכנסה צריך לציין בדו"ח השנתי. לרשויות המס יש רשימה ארוכה של הוצאות שיכולות להכלל, אבל כל אחת במידה שלה. כלומר, יש גבולות הגיוניים לכל סוג הוצאה ועלינו להישאר בתוכם.
אם הוצאה מסוימת נראית לכם גבוהה/נמוכה מדי, פנו לרואה חשבון כדי להבין טוב יותר.
טיפ: אם קבלתם כסף מביטוח לאומי, מכל סיבה שהיא(דמי לידה, מילואים, אבטלה או כל תשלום אחר), עליכם לדווח על זה כהכנסה. במידה ויש הכנסה מהשכרת נכס פנו לאיש מקצוע כדי להבין את הנהלים במקרה כזה.
אם עבדתם באותה שנה גם כשכירים, אפילו חודש אחד, עליכם לגשת למקום העבודה ולבקש טופס 106. טופס המעיד על ההכנסות שלכם באותה שנה מאותו מעביד.
מפקידים כסף לקופת גמל או פנסיה? מצוין!  הוציאו את אישורי ההפקדות של השנה מהחברה אליה הפקדתם וצרפו אותם לדוח השנתי.
בכל מקרה, אם לא הייתם מוגדרים כעצמאיים לכל אורך השנה עליכם להוסיף מסמכים המעידים על מה שעשיתם ביתר השנה.
במידה והרווחתם כסף מהשקעה בניירות ערך או השקעות אחרות – הביאו אישור על כך, מאחר ומדובר בהכנסה לכל דבר.
יש מקרים בהם כדאי להוסיף מסמכים נוספים שיכולים לסייע (כמו נכות, תשלום מזונות, תעודת עולה חדש ועוד), פנו אלינו לבירורים מעמיקים יותר.

מגישים חשבוניות אונליין? אם לא, הגיע הזמן!

מס הכנסה, ובכלל רשויות המס במדינה, עברו בשנים האחרונות שינוי מרענן והרבה שירותים הפכו דיגיטליים ונוחים יותר. אם שואלים אותנו זה הזמן לנהל את העסק באינטרנט ולהצטרף לשינוי. ניהול ספרים ישאר בדיוק כמו שאתם מכירים אותו, פשוט דרך המחשב, טאבלט או הסמארטפון. חשבניות אונליין דינם כחשבונית מס לכל דבר. היתרון בשימוש בהן הוא הסדר שהן עושות במסמכים ובעסק בכלל.
בכמה קליקים פשוטים ניתן לראות את כל החשבוניות שיצאו באותה שנה, עם תאריכים, סכומים, שם הלקוח ויתר הנתונים החשובים. כך שבעצם, בשימוש בשירות חשבוניות אונליין העבודה כבר נעשתה עבורכם במהלך השנה, לכם נותר לרכז ולשלוח בזמן. כך תשימו סוף לניירת המיותרת.
זכרו,
הדוח השנתי הוא מסמך של המדינה לכל דבר,
לכן עלינו להציג אותו מסודר, נכון ועם כל הפרטים הנדרשים.

 

Comments

comments