רישיון עסק

רישיון עסק, נעים להכיר


הביטו בקירות העסקים בהם ביקרתם לאחרונה – המספרה הפרטית, הסופר השכונתי, אולם האירועים והמסעדה האהובה עליכם. לכולם מכנה משותף אחד – הצורך ברישיון עסק. מסמך זה נועד להציג כי הדרישות השונות הקשורות לאופי העסק ולמבנה בו פועל התקיימו. קיימים עסקים שאינם מחויבים לקבל רישיון עסק מוסדר ואחרים ידרשו למגוון רחב של אישורים לפני שיוכלו לפעול.

מה תפקידו של רישיון העסק?

תקנות רישוי עסקים נקבעו עוד לפני חמישה עשורים אך עדכונים עם השנים על מנת להתאים לאופי העסקים במאה בה-21. במרבית רישיונות העסק נגלה כי קיימת בחינה של המבנה על ידי מחלקת כיבוי האש, המשטרה וגורמים נוספים על מנת לוודא כי העסק מותאם לסוג הפעילות המבוקש. עסקים מסוימים ידרשו להציג גם אישורים ממשרד הבריאות (בין השאר נמצא דרישות לאישורים אלה ברישוי בתי אבות, מסעדות, גני ילדים ועסקים נוספים.

מה תכלול הבקשה לרישיון עסק?

הגשת רישיון העסק יכולה להיות קבועה או בקשה להיתר זמני, במיוחד בתקופה שבה המבנה הראשוני של העסק עדיין נמצא בשלבי תכנון. הבקשה תלווה בתרשים סביבה, מפה מיצבית ותוכנית עסק הכוללת את העסק עצמו על חדריו ומתקניו השונים וכן החלקות הנמצאות בטווח של 500 מטרים מהעסק – זאת על מנת לוודא כי העסק אינו עשוי להיות גורם המפריע לסביבתם. אך מה עם עסקים קיימים בהם מתחילה פעילות עסקית נוספת חדשה, האם גם הם ידרשו לרישיון עסק נוסף?

גם עסקים הממוקמים בתוך עסק נפרד טעונים רישיון

אחת הסיטואציות המפתיעות הקשורות למתן רישיון עסק היא שירות הניתן בתוך עסק קיים שאינו קשור במישרין לפעילות העסקית של המבנה בו הוקם העסק. בשנת 2002 הוגשה תלונה נגד יצרנית מוצרי החלב תנובה על ידי מדינת ישראל בשל פעילות של מכשיר לניקוי משאיות ההפצה בתוך מתקני החברה. מכשיר זה, הדומה למכשירי השטיפה האוטומטיים בתשלום המופעלים בתחנות שטיפת הרכב לא פעל עם רישיון עסק מתאים המסדיר את פעולת המכונות.

בתגובה לטענות המדינה כי מדובר בעסק נוסף המופעל בתוך מפעלי תנובה, טענה תנובה כי שטיפת המשאיות מתבצעת ללא רווח, ומיועדת אך ורק לניקוי משאיות החברה. המדינה, בתורה, טענה כי גם אם השירות מופעל ללא כל תמורה כספית, הוא עדיין ממוקם בתוך מתקני תנובה שמטרתה – הפצת מוצרי החלב ולא שטיפת הרכב. המדינה הדגישה את דבריה בכך שלו הייתה מתבצעת שטיפת המשאיות במתקן חיצוני לא הייתה מופרעת פעילות ההפצה. לכן, בערעור שהגישה המדינה על פסיקה קודמת כנגדה, זכתה המדינה ותנובה נאלצה להגיש רישיון עסק גם לפעילות שטיפת הרכב בתחומיה. נציין כי הפסיקה הסופית התבססה על סעיף 33 הקובע כי – "כל עיסוק התוך עסק הטעון רישוי מחויב ברישיון עסק – גם אם הוא מופעל ללא תמורה כספית".

עסקים ללא מטרת רווח: האם גם הם מחויבים ברישיון?

נרחיב את הנושא באמצעות הקושיה הבאה: אולם אירועים הפועל ללא תמורה כספית על ידי תרומות ומתקיימות בו חתונות ובריתות האם דינו יהיה שונה מאולמות אירועים אחרים המופעלים בתשלום? בדומה לפסיקה הקודמת, ניתן להסיק כי גם אולם האירועים המופעל ללא מטרת רווח, גם אם לא פעל במסגרת עסק נוסף – מחייב רישיון עסק. ככלל, רישיון העסק נועד להסדיר את סוג הפעילות המתבצעת בעסק זה ולוודא כי היא מתנהלת בצורה בטוחה, שקיים ביטוח מתאים לבית העסק והעובדים לצד הנמצאים בעסק בזמן הפעילות אינם חשופים לסכנה.

כמו כן, גם מבנה העסק עצמו, ללא קשר לריווחיות הפעילות בו, צריך להתאים לייעוד לו נקבע – באם מדובר בבית הארחה, אולם אירועים, גן ילדים, קניון ציבורי או חברת אבטחה. כל נישה והדרישות היחודיות הקובעות את עצם הפעילות העסקית בתחומה.

גם חלק מהעסקים הביתיים

שאלה נפוצה שעולה בשנים האחרונה היא האם גם פרילנסרים העובדים מהבית זקוקים לרישיון עסק? לדוגמה, אדם מחליט להקים חנות מקוונת ולמכור בה מוצרים שונים בתחום המוזיקה, מותגי אופנה או מזון לבעלי חיים. האם גם הוא זקוק לרישיון עסק? לכאורה, עסק באינטרנט אינו ממוקם במבנה אליו מגיעים לקוחות ועשוי שלא להחשב כעסק טעון רישוי. רישיון העסק אמנם נועד להבטיח את שלומם של המבקרים והעובדים בעסק, אך מה עם הלוגיסטיקה הכרוכה במשלוח המוצרים באתר?

כיום, על פי עדכון לצו רישוי עסקים שנכנס לתוקף בתחילת נובמבר 2013, מחסנים שגודלם עולה על שטח של 50 מ"ר עשויים להידרש להציג רישיון המעיד כי המחסן נבנה על פי היתרי בניה מתאימים. מחלקת רישוי עסקים בוחנת את יציבות המבנה וכן את התאמתו לתכולה הנמצאת בו. חלק מהמוצרים אף הם עשויים להעלות דרישה לעמידה בתווי תקן מסוימים ואף תחום יבוא המוצרים עשוי לגרור דרישה לקבלת רישיון יבוא (במיוחד אם מדובר ביבוא מוצרים בהיקף נרחב).

לסיכום

כיום קיימים סוגי עסקים רבים המחייבים רישיון עסק בהתאם לאופי הפעילות של העסק והמבנה בו הוא פועל. לעתים, גם אדם בודד המפעיל עסק מהבית ומפיץ מוצרים יצטרך להציג רישיון עסק מתאים למחסן בו הוא פועל ועסקים טעוני רישוי הממוקמים בתוך עסקים קיימים בתחום אחר ידרשו אף הם להגיש בקשה לרישיון עסק בתחומם.

Comments

comments