ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה

עוסק פטור או עוסק מורשה


ההחלטה התקבלה, אתם הולכים לפתוח עסק! אבל רגע לפני שתיגשו לרשויות, תחתמו על טפסים ותגישו מסמכים, כדאי לדעת על ההבדלים שבין עוסק פטור לעוסק מורשה ואילו מבין השניים יהיה המתאים ביותר עבור העסק שלכם.

ההבדלים בין עוסק פטור למורשה:

עוסק פטור

עוסק שרוצה להירשם כעוסק פטור, הוא מי שמחזור העסקאות השנתי שלו מגיע עד ל- 99,003 ₪. כמו כן, בגלל מחזור העסקאות הנמוך, ביחס ליתר העסקים, הוא פטור מדיווחים שוטפים למע"מ, בשל העובדה שהוא לא גובה מס ערך מוסף מהלקוחות שלו (ולכן לא זכאי להחזר מע"מ על הוצאות ורכישות עבור הארגון).

חשוב לציין שעוסק פטור, פטור אך ורק ממע"מ, כך שהוא עדיין מחויב לדווח לביטוח לאומי ומס הכנסה על הכנסותיו, ולשלם את התשלומים הרלוונטיים עבור הארגון.

גביית התשלום מלקוחות תיעשה באמצעות הוצאת דרישת תשלום ולאחר קבלת הכספים, ניתן להנפיק עבור הלקוח\הספק קבלה (ולא חשבונית מס). כמו כן, אחת לשנה העוסק הפטור יצטרך לדווח למע"מ אודות מחזור העסקאות השנתי של העסק.

עוסק מורשה

בשונה מעוסק פטור, העוסק המורשה גובה מע"מ מהלקוחות שלו (מה שאומר שהוא מחויב להנפיק חשבונית מס בכל עסקה), ואת הסכום הזה עליו להעביר לרשות המיסים. בשל כך, הוא יכול לקזז את המע"מ על הוצאות מסוגים שונים, כל עוד מדובר בהוצאות עבור הארגון.

דיווחיו של העוסק המורשה לרשויות נעשים בתדירות גבוהה יותר, זאת בשל העובדה שמעבר לדיווח על מחזור העסקאות השנתי שלו, הוא מחויב לדווח על סכומי המע"מ שנגבו מהלקוחות ובסכומי המע"מ שקוזזו בעבור הוצאות ארגוניות. הדיווחים ייעשו אחת לחודש-חודשיים, תוך הגשת המסמכים הרלוונטיים.

באילו מקרים עוסק לא יוכל להירשם כעוסק פטור?

מי שמחזור העסקאות השנתי שלו חוצה את הסכום שנקבע בחוק (99,003 ₪), כמו כן, גם מי שעוסק בתחום המחייב אותו לפתוח עוסק מורשה. מה הכוונה? ובכן, ישנם כמה תחומים ומקצועות שלא יכולים להירשם כעוסק פטור גם אם מחזור העסקאות השנתי שלהם נמוך מהסכום שצוין לעיל, למשל אדריכל, חוקר פרטי, טכנאי שיניים, יועץ מס, מנהלי חשבונות, הנדסאים, אגרונום, טכנאי, טוען רבני, יועץ לארגון, יועץ מדעי, כלכלן, מהנדס, מתורגמן, סוכן ביטוח, מודד, רואה חשבון, עורך דין, שמאי, רופא, פיזיותרפיסט, פסיכולוג, בעל מעבדה רפואית\כימית, וטרינר, רופא שיניים, מפקח על מבחנים, מרצים, מורים, תחום הכתבנות והעריכה, מפשר, בעל בית ספר לנהיגה, בעל בית ספר, בעל גן ילדים, סוחר רכבים, מתווך רכבים ומתווך מקרקעין. מעבר לזה גם מי שמעניקים שירותים בתחום אמנויות הבמה (הנחיית מופעים, בניית תפאורה וכו') אינם יכולים להירשם כעוסק פטור.

פעולות לאחר קבלת ההחלטה

סיווג העסק

בכדי לדעת מהו סיווג העסק הנכון עבורכם, עליכם להתחשב בסכום מחזור העסקאות השנתי הצפוי לארגון. כאמור, בכדי לסווג את העסק כעוסק פטור, עליכם להקפיד שתחום העסק אינו כולל את אחד מבין המקצועות שהוזכרו לעיל.

בירוקרטיה של פתיחת עסק

במהלך הקמת עסק וניהולו, תצטרכו להתנהל מול רשויות המס השונות. הרשויות העיקריות בישראל הן המוסד לביטוח לאומי, מולו מתנהלים מי שבחרו להיות עצמאיים. כמו כן, מס ערך מוסף, הלוא הוא מע"מ, וכמובן גם מס הכנסה. אם אתם בעלי עסק המעסיקים עובדים בארגון שלכם, ההתנהלות שלכם תהיה גם מול מס הכנסה מעבידים וביטוח לאומי ניכויים.

מע"מ

בין אם תחליטו לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה, עליכם לפתוח תיק במע"מ ולהצהיר על מחזור העסקאות העתידי של העסק לשנה הקרובה. היה ונרשמתם כעוסק פטור אבל מחזור העסקאות השנתי שלכם היה גבוה מהצפוי, ובכן, במקרה זה יש לגשת למשרדי מע"מ, לעדכן את מחזור העסקאות ולשנות את סיווגו של העסק לעוסק מורשה.

ביטוח לאומי

עם תום פתיחת התיק במע"מ יש לגשת למוסד לביטוח לאומי ולהירשם כעובדים עצמאיים באמצעות מילוי הטפסים הרלוונטיים. ייתכן ותידרשו לצרף לבקשה טפסים ומסמכים נוספים, לכן כדאי להיערך בהתאם.

בעוד שתשלום הביטוח הלאומי של שכירים מנוכה ממשכורתם באופן שוטף, עובד עצמאי יצטרך להעביר למוסד לביטוח לאומי תשלום עבור דמי ביטוח לאומי וגם דמי ביטוח בריאות. היה ובעל העסק מעסיק עובדים, הרי שעליו להעביר את דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות גם עבורם.

מס הכנסה

אחרי שתפתחו תיק במע"מ ובמקביל לפתיחת התיק בביטוח הלאומי, יהיה עליכם לפתוח תיק גם במס הכנסה. באמצעות טופס "פתיחת תיק עצמאי\ניכויים" שניתן להורדה מהרשת, תוכלו לעשות זאת באופן פשוט ולשלוח לרשות המס. לחלופין ניתן לשלוח בדואר רשום (או בפנייה ישירה לרשויות) הודעה בכתב, בה עליכם לציין את שמכם, מספר תעודת הזהות שלכם, פרטי העסק כמו גם תאריך ההקמה וכתובות ליצירת קשר.

ניהול שוטף של העסק

בתום הבירוקרטיה הנחוצה, תוכלו להתחיל ולנהל את העסק שלכם, כמו הכנת תכנית עסקית וגיוס עובדים. במקביל לניהול הטכני של העסק, תצטרכו לדווח לרשויות באופן שוטף. ההתנהלות הטובה ביותר מול הרשויות הללו, לרבות ניהול העסק באופן המיטבי, תיעשה באמצעות הנהלת חשבונות באינטרנט.

לסיכום

ההבדלים בין השניים ניכרים בייחוד בשל מחזור העסקאות השנתי של הארגון. העוסק הפטור מוגבל במחזור העסקאות השנתי שלו, לכן הוא פטור ממע"מ ומנפיק קבלות בלבד. להבדיל, העוסק המורשה מחויב לגבות מע"מ מלקוחותיו ולכן ינפיק חשבוניות מס. העוסק הפטור ידווח לרשויות אחת לשנה בשונה מהעוסק המורשה שחייב לדווח אודות הכנסותיו באופן תדיר ושוטף. בשני המקרים תצטרכו לנהל את החשבונות שלכם באופן המיטבי, הן לצרכי מעקב עבורכם והן לצרכי מעקב עבור הרשויות. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות הנהלת חשבונות באינטרנט, שכן מדובר בניהול חשבונות ידידותי, נגיש ואפקטיבי במיוחד.

טבלת השוואה מסכמת עם הנתונים החשובים לקבלת החלטה. לדוגמה:

עוסק פטור עוסק מורשה
מחזור עסקאות שנתי עד סכום של 99,003 ₪ מעל 99,003 ₪
סיווג העסק בהתאם למחזור השנתי שצוין מעלה ובתנאי שאינו אחד מבין התחומים המחויבים בפתיחת עוסק מורשה. בהתאם למחזור השנתי שצוין מעלה. כמו כן, ישנם תחומים מסוימים המחויבים בפתיחת עוסק מורשה.
הנפקת קבלות קבלה חשבונית מס
תשלום למע"מ אינו גובה מע"מ ואינו זכאי להחזר מע"מ. גובה מע"מ מלקוחותיו וזכאי להחזר מע"מ על הוצאות העסק.
התנהלות מול מע"מ דיווחים למע"מ בתדירות נמוכה דיווחים למע"מ בתדירות גבוהה
נהלי פתיחת עסק חובת דיווח ופתיחת תיק בכל הרשויות, לרבות מע"מ. חובת דיווח ופתיחת תיק בכל הרשויות.

 

Comments

comments