הוצאות מוכרות לעצמאי העובד מהבית

הוצאות מוכרות לעצמאי העובד מהבית

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בכמות בעלי העסקים שבוחרים לעבוד מהבית, וזה בהחלט לא מפתיע מאחר ויש לא מעט יתרונות לעבודה מהבית, בין אם מדובר בחיסכון בעלויות השכרת משרד ובין אם מדובר בנוחות מקסימלית. בין האלמנטים המאפיינים עצמאי שעובד מהבית, ראוי להתייחס להוצאות העסק, שהרי בחלק מהמקרים הן שלובות בהוצאות הבית. אילו הוצאות ייחשבו כהוצאות מוכרות?

לפני הכל – מהי הוצאה מוכרת?

הוצאה מוכרת היא כל הוצאה שחיונית ונחוצה ליצירת הכנסה בעסק. כלומר, בכדי לנהל ולתפעל עסק, יש צורך לרכוש ציוד הכרחי או לבצע הוצאות מסוגים שונים, במטרה לקדם ולמנף את העסק ולייצר רווחים. ההוצאות הללו עשויות להיחשב כהוצאות מוכרות (חשוב לציין שלא כל הוצאה שבוצעה על ידי העסק תיחשב כהוצאה מוכרת).

ההוצאה המוכרת למעשה מנוכה מההכנסות, כך שחיובי המס נעשים על יתרת ההכנסה שלאחר הניכוי. כלומר, ככל שתהיה לכם כמות גדולה יותר של הוצאות מוכרות, תשלום המס שתיאלצו לשלם יהיה נמוך יותר.

סוגי הוצאות מוכרות

הוצאות מוכרות במלואן, הן הוצאות עסקיות שמטרתן הכנסת רווחים ישירה, כמו למשל תשלום בעבור קו טלפון במשרד (נייח). לעומת זאת, הוצאות מעורבות, הן הוצאות שמוכרות למס הכנסה רק במידה מסוימת, כלומר הרשויות מכירות בהוצאה באופן חלקי, וזאת בשל הקושי להוכיח שמדובר בהוצאה שמקדשת את מטרות העסק או בעבור צורך פרטי, למשל הוצאות רכב. רצוי לשמור קבלות או כל הוכחה מהותית שתוכיח שהוצאה מסוג זה אכן הוצאה לצרכי העסק ולא לצרכים אישיים.

מלבד זאת, ישנה קטגוריה של הוצאות ייחודיות, משמע הוצאות שייחודיות לעסק שלכם (למשל קורס מסוים או סדנה בתחום בו אתם עוסקים). על מנת שרשויות המס יכירו בהוצאה זו, עליכם להוכיח שהוצאה זו מסייעת לכם לגרוף רווחים כלכליים לעסק.

עסק מהבית: חישוב ההוצאות המוכרות

לעסק שמתנהל מהבית, בין אם זה עוסק פטור או עוסק מורשה, יש הוצאות שונות, בדומה לעסקים שמתנהלים בנכס עסקי. אך לצד ההוצאות העסקיות (כמו רכישת חומרי גלם, תשלומי שכר לעובדים וכו'), חשוב להבין שעצמאיים שעובדים מהבית, מנהלים ומתפעלים את העסק כולו מביתם הפרטי, מה שאומר שחלק מהוצאות הבית, כמו חשמל, תשתית אינטרנט, ארנונה וכו', מהווים למעשה חלק מהוצאות העסק.

בכדי לחשב את החלק היחסי המוכר במס של ההוצאות הללו, יש לסכם את הסכום המלא של ההוצאות, ביחס לשטח הבית שמשמש את העסק (למשל שטח המ"ר של חדר עבודה או פינת העבודה). ידיעת אחוז שטח המ"ר של אזור העבודה תאפשר לכם לדרוש את החלק היחסי של הוצאות שונות כמו חשמל, ארנונה וכו'. במידה והעסק מתנהל מדירה שכורה, ניתן לבקש להכיר בחלק היחסי של השכירות כהוצאה מוכרת רק במידה ולמשכיר יש פטור מניכוי מס במקור. היה והעסק מתנהל מדירה בבעלות בעל העסק, ניתן לבקש להכיר בחלק היחסי מהוצאות המשכנתא והפחת של הנכס.

אגב, כדאי לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים, העירייה יכולה לחייב בארנונה עסקית, שטחים בבית המיועדים לתפעול העסק (חדר עבודה או סטודיו). מתי זה קורה? כששטח חדר העבודה גדול יותר משטח המגורים, כשיש כניסה חיצונית נפרדת לחלל העבודה וכשמוצב שילוט עסקי חיצוני מחוץ לבית או לדירה.

טיפ לסיום – איך לנהל עסק מהבית על הצד הטוב ביותר?

ניהול עסק מהבית עשוי להיות מאתגר לעיתים, זאת בשל העובדה שלרוב, מדובר בעסק קטן הכולל מספר בודד של עובדים (או אפילו עובד אחד). בכדי להתנהל מבחינה כלכלית באופן מסודר ומחושב, כדאי להיעזר בהנהלת חשבונות באינטרנט. באמצעות תוכנה מקוונת להנהלת חשבונות, תוכלו לתעד את מכלול ההוצאות וההכנסות של העסק על ענן, מה שאומר שהגישה למערכת יכולה להיעשות דרך המחשב ודרך הטלפון הנייד, מה שיאפשר לכם להעלות חשבוניות באופן מידי מבלי לפספס אף הוצאה. מלבד זאת, תוכלו לעקוב באופן מסודר אחר ההוצאות וההכנסות שלכם, להנפיק דוחות ללקוחות כמו גם חשבוניות אלקטרוניות. לצד כל היתרונות הללו, מדובר במערכת ידידותית למשתמש.

 

לעסקים שמתנהלים מהבית יש לא מעט הוצאות, כשחלקן הן ההוצאות השוטפות של הדירה. חשוב להקפיד על התנהלות כלכלית מסודרת ולתעד את מלוא ההוצאות על מנת שאלה (גם אם לא כולן) יוכרו כהוצאות מוכרות למס הכנסה, שכן, באמצעות הנהלת חשבונות באינטרנט, ניתן לנהל את המערך הפיננסי של העסק באופן המיטבי. בהצלחה!

תגובות

תגובות