תשלומים לביטוח לאומי

תשלומים לביטוח לאומי

על פי חוק הביטוח הלאומי, כל אזרח מגיל 18 ומעלה מחויב בתשלום דמי הביטוח. תשלומי דמי הביטוח, כאשר מתבצעים כסדרם, מקנים זכות לרוב הקצבאות השונות של ביטוח לאומי במידת הצורך. מעבר לכך, חלק מהתשלום הוא על פי חוק ביטוח הבריאות הממלכתי של דמי בריאות למוסד. התשלום חל על כל אזרח, אלא אם ניתן פטור קבוע או זמני מתשלום דמי הביטוח. התשלום נעשה בדרכים שונות כאשר עובדים עצמאיים ובעלי עסקים יידרשו לשלם בעצמם למוסד לביטוח לאומי. בואו ננסה להבין עוד על תשלומים לביטוח לאומי לעסקים, מי מחויב לשלם אותם, כיצד מחושב הסכום ואיך מתבצע התהליך.

מי צריך לשלם דמי ביטוח?

כאמור, באופן בסיסי ללא פטורים מיוחדים כל אדם בישראל מעל גיל 18 נדרש לשלם דמי ביטוח למוסד לביטוח לאומי. במאמר הזה אנו רוצים להתמקד בכל מה שקשור לתשלום של אזרחים עובדים ולגעת בשלושה סטטוסים עיקריים:

  • שכירים: שכירים נדרשים לשלם דמי ביטוח על בסיס חודשי. התשלום נעשה באופן אוטומטי (מנוכה מתלוש השכר על ידי המעסיק) והכסף עובר ישירות למוסד לביטוח לאומי. בתלוש השכר החודשי ניתן לראות את פירוט דמי הביטוח ומס הבריאות שנוכו.
  • עצמאים: עצמאים ובעלי עסקים נדרשים להסדיר את התשלום בעצמם מול ביטוח לאומי.
  • שימו לב כי זה נכון גם לגבי עוסק פטור שמקבל פטור רק מתשלומי מע״מ ולא מתשלומי ביטוח לאומי ומס הכנסה. לרוב, מחליטים על מקדמה חודשית ומתחשבנים במהלך או בסוף שנה על ההפרשים, בדומה לתשלום מס הכנסה. אפשר לשלם דרך רואה החשבון או יועץ המס שמטפל בנו, אפשר לקבוע הוראת קבע בעצמנו, לשלם באופן ידני מדי חודש באתר הביטוח הלאומי, לשלם בצ׳קים וכן הלאה. זה אחד מהדברים שחשוב לדעת בפתיחת עסק, ולכן לא כדאי לדלג על השלב הזה.
  • שכירים שהם גם עצמאים: במקרה הזה יש לבצע תיאום מול המעסיק ומול ביטוח לאומי. ככלל, מדובר בחישוב של תשלום ביטוח לאומי בהתאם להכנסה הכוללת וצריך לבחון כל מקרה בהתאם. יש לבחון גם את אופן התשלום ולהסדירו במקרים הללו.

חישוב דמי הביטוח

בעל העסק מצהיר בדו״ח ייעודי על הכנסתו המשוערת מהעסק. סכום המקדמות החודשיות ייקבע על פי ההערכה הזו או על פי השומה האחרונה הידועה לביטוח לאומי. את המקדמות משלמים על פי ההכנסה, והן עשויות להשתנות בהתאם לשינויים בשכר הממוצע במשק. עם קבלת השומה הסופית של העצמאי ממס הכנסה, מחשב המוסד מחדש את דמי הביטוח השנתיים ומעדכן את בעל העסק לגבי הפרשים, הן לזכות והן לחובה, אם ישנם. הסכום לתשלום הוא קבוע, ויש סכום מלא לתשלום וסכום מופחת בתנאים מסוימים. ניתן לעדכן ולשנות את סכום המקדמות בהתאם להכנסות תוך כדי תנועה. שימו לב כי הסכום שתשלמו הוא זה שיקבע למעשה את היקף הכיסוי הביטוחי שאתם מקבלים.

שלבי ההליך

אם פתחתם עסק רשום במס הכנסה ובמע״מ אך טרם במוסד לביטוח לאומי, או שלחלופין אתם לקראת הקמה של עסק משלכם – חשוב להכיר את התהליך מתחילתו. לאחר פתיחת התיק ברשויות המס יש לפתוח גם תיק בביטוח לאומי באמצעות טופס ייעודי, להגישו לסניף הקרוב או לשלוח אותו בפקס. לאחר פתיחת התיק, יישלח אליכם בדואר פנקס עם 12 שוברי תשלום, אחד לכל חודש, וניתן לשלם בבנק הדואר עד ל-15 לחודש. אפשרויות נוספות ונוחות יותר לתשלום הן דרך אתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי באזור האישי, דרך הטלפון הנייד או באמצעות הוראת קבע בבנק. שימו לב כי תשלום באמצעות הוראת קבע על חודש דצמבר נחשב כחלק מההוצאות המוכרות של העסק, ויאפשר הפחתה בתשלום מס הכנסה. אי תשלום בזמן יגרור קנס בגין פיגור וכן ריבית והצמדה על התשלום. עובד עצמאי שסגר את העסק צריך לדווח על כך בהקדם לביטוח לאומי.

  • שכירים: החישוב נעשה מראש.
  • עצמאים: החישוב נעשה על פי הערכה או על פי השומה האחרונה. משלמים מקדמות בהתאם לכך וכאמור ניתן גם לשנות אותן.
  • שכירים שהם גם עצמאיים: התשלום נעשה בצורה משולבת, חלק דרך המעסיק וחלק באופן עצמאי לביטוח לאומי. החישוב משתנה בהתאם לסכומי ההכנסה. מומלץ בהחלט להיעזר ביועצי מס ורואי חשבון במקרים כאלו.

סיכום

בשורה התחתונה, תשלום דמי הביטוח הלאומי לעצמאיים ובעלי עסקים הוא חשוב מאוד ונדרש על פי חוק, ולכן חשוב לטפל בכך ולא משנה אם אתם עצמאיים או שכירים. חשוב לזכור כי איחור בתשלום יגרור אחריו קנסות ותשלום ריבית והצמדה. אם אתם לקראת פתיחת עסק או שמשהו השתנה בסטטוס ההעסקה שלכם, אנו ממליצים בחום להסדיר את מעמדכם מול הביטוח הלאומי.

תגובות

תגובות