טופס 101

טופס 101: מה זה ואיך ממלאים אותו?

מידי שנה, ועם תחילת ההעסקה עובדים שכירים מתבקשים למלא טופס 101, ולשלוח אותו למעסיק. מהו טופס 101 וכיצד יש למלא אותו באופן נכון? כל התשובות במאמר שלפניכם.

טופס 101

כל עובד שכיר שמתחיל לעבוד במקום עבודה חדש, מתבקש למלא טופס 101 בתחילת העסקתו ולהשיב אותו למעסיק בהקדם (לפני המשכורת הראשונה). כמו כן, יש לחזור על מילוי הטופס בתחילת כל שנה לועזית, כך שלא משנה כמה שנים אתם עובדים באותו המקום, מידי שנה בחודש ינואר, תצטרכו למלא את הטופס מחדש. למרות שלא מעט אנשים בוחרים למלא את פרטיהם בזריזות, מבלי להעניק לכך את מלוא תשומת הלב – מוטב לדעת כי מדובר בטופס חיוני ומשמעותי במיוחד, בייחוד בשל העובדה שחישוב תשלומי המס לעובד, מתבסס, בין היתר, על הפרטים שמולאו בטופס.

איך למלא את הטופס?

מילוי הפרטים בטופס אינו תהליך מורכב כלל. למעשה, עליכם לכתוב בסעיפים הרלוונטיים את כל פרטיכם האישיים כפי שהם מופיעים בתעודת הזהות. מלבד זאת, תיאלצו להצהיר אם אתם מקבלים משכורת נוספת ממעסיק אחר או שמא יש לכם עוד הכנסה. מילוי הטופס יכול להיעשות באופן מקוון או באופן ידני. כך או כך חשוב לחתום על הטופס (ניתן לחתום גם בשליחת טופס מקוון), ואף לציין את תאריך החתימה על מנת שיהווה אסמכתא לכך שהפרטים בטופס נכונים ומעודכנים.

איך טופס 101 קשור למס הכנסה?

חשוב לשלוח למעסיק את טופס 101 כשהוא מלא וחתום בהקדם האפשרי, על מנת שחישוב המס ייעשה באופן האידיאלי והמדויק ביותר. היעדר טופס 101 עלול להוביל להפרשי מס גבוהים יותר. ומדוע? ובכן, ישנם עובדים שזכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה, כמו תושבי ישראל, חיילים משוחררים, אנשים שמתגוררים במקומות ספציפיים, עולים חדשים, בוגרי תואר ראשון, הורים לילדים ועוד. נקודות הזיכוי הללו מפחיתות באופן משמעותי את גובה המס השנתי של העובד, לכן חשוב להעניק למילוי הטופס את מלוא תשומת הלב.

כשאתם ממלאים את הטופס, שימו לב למלא בעיון את סעיף ח, הסעיף שנוגע לנקודות הזיכוי ממס הכנסה. אם אתם תושבי ישראל, סמנו את הסעיף הראשון "אני תושב ישראל", משום שתושבים זכאים לקבל 2.25 נקודות זכות. כמו כן, היה ואתם עולים חדשים, חיילים משוחררים וכו' – ציינו זאת במקום הייעודי לכך. מילוי הטופס ביסודיות יאפשר לכם לקבל את מלוא נקודות הזיכוי להן אתם זכאים, מה שמשפיע על עלויות המס שתשלמו מידי שנה. בהתאם לפרטים עליהם הצהרתם בטופס, על המעסיק ליישם ניכוי מס במקור, עבור מס הכנסה, מהמשכורת החודשית.

עוד דבר שחשוב להתייחס אליו הוא כל נושא תיאום המס. עובדים שמחזיקים בשני מקומות עבודה, או שיש להם הכנסה נוספת, חייבים לבצע תיאום מס. בסעיף ה ובסעיף ט, תוכלו לציין זאת ולפרט אודות ההכנסה הנוספת. היה והעובד אינו עבד לכל אורך השנה, ועליו לקבל החזרי מס, השימוש בטופס 101 לטובת תיאום מס, יקנה את הפחתת המס דרך תלוש המשכורת (מה שמקל על העובד ומונע ממנו להגיש דוח מס שנתי).

 

לסיכום, טופס 101 הוא טופס חשוב ומשמעותי שיש למלא אותו עם תחילת ההעסקה אצל מעסיק חדש ובכל שנת מס חדשה. הקפידו למלא את הטופס בתשומת לב וביסודיות על מנת שתקבלו את כל נקודות המס המגיעות לכם. בהצלחה!

תגובות

תגובות