קופת גמל לעצמאיים

קופת גמל לעצמאים: כל התנאים שחייב להכיר

להיות עצמאי זה אומר שלא ניתן לדעת מראש כמה סוגרים בסוף החודש, ושאין תוכניות חיסכון מסודרות. חלק מהנושאים שעצמאים צריכים להכיר הוא חיסכון פיננסי – חיסכון שמשנת 2017 מוגדר כסעיף חובה, או הפקדה לקופת גמל, וזאת כדי לנצל שלל הטבות מס בעלות ערך רב וליהנות מחיסכון נזיל. אם אתם עצמאיים שמבקשים לנצל את זכויותיכם, לקבל תמונת מצב מקיפה, לדעת כיצד ניתן לנצל את ההטבות השונות ולהבין מהם השלבים הנחוצים, הינה כל המידע הרלוונטי.

מדוע עצמאים מתלבטים אם להפקיד כסף לקופת הגמל שלהם?

מצד אחד בהפקדה לקופת גמל יש שלל יתרונות: היא מאפשרת ליהנות ממבחר הטבות מס שניתנות עבור ההפקדות, להרוויח ניהול מקצועי עבור הכספים שנצברים, ולהרוויח הטבה בניכוי (הוצאה מוכרת) והטבה בזיכוי (החזר מס). מצד שני, ישנם עצמאים שנמנעים מניצול סך ההטבות בשל מספר סיבות. חלקם לא ממהרים לשים סכומים בצד מבלי לדעת באיזה מצב הם יסגרו את השנה, או שהם רגילים לרמת חיים מסוימת ולא רוצים לפגוע בה. כמו כן, לעומת חיסכון פיננסי, קופת גמל לעצמאים היא לא בגדר חובה. סיבות אלה לא מצדיקות להימנע מהזדמנות כלכלית כה חשובה. לפניכם טיפים בנושא חיסכון עלויות באמצעות קופת גמל שיעזרו לכם לנהל את החסכונות שלכם בחוכמה. חשוב לדעת שחיסכון הוא חלק בלתי נפרד מהסך הכולל של ניהול עסק, וגם לכך יש מספר טיפים לחיסכון בעלויות בעסק שצריך להכיר כדי להתנהל חכם יותר.

כך תוכלו לנצל את הטבות המס שמגיעות לכם:

הטבה בניכוי – הטבה בניכוי ידועה כהוצאה מוכרת. מקטינה את ההכנסה החייבת במס, כלומר על חלק מסך ההכנסה לא משלמים מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות (תלוי בשיעור המס השולי). הטבה זו ניתנת עבור 11% מסך ההכנסה המרבית ועד 208,800 ש"ח. הטבה בזיכוי – הטבה בזיכוי מוכרת כהחזר מס. היא ממזערת את סכום המס לתשלום, בשווי של 35% מסך ההפקדה לקרן הפנסיה באופן קבוע. ההטבה ניתנת עבור 5.5% מסך ההכנסה המרבית ועד 208,800 ש"ח.

ישנם מספר שלבים להליך הפקדת כסף לקופת גמל:

  • שלב 1 – יש לבחור את הגוף המוסדי הרצוי ואת סוג הביטוח הפנסיוני המתאים. זה יכול להיות ביטוח מנהלים, קופת גמל או קרן פנסיה.
 
  • שלב 2 – יש למלא טפסים. מדובר בהליך קצר ומהיר שכולל כתב הרשאה ומילוי פרטים אישיים. במקרה הצורך יש להעניק מידע רפואי משלים.
 
  • שלב 3 – יש להחליט איזה סכום מבקשים להפקיד. ניתן להפקיד עד 16% מסך ההכנסה החודשית, ובכך להיות זכאים לזיכוי מס/ניכוי מס.
 
  • שלב 4 – יש להפקיד את הסכום הרצוי באופן קבוע מדי חודש, או סכום חד פעמי בכל מועד רצוי.

מממשים היתכנות כלכלית

אם הכספים הופקדו לקופת הגמל לאחר שנת 2007, הם יועברו באמצעות פנסיה חודשית, כל עוד החוסך חי. בעת פרישה יש לבחור איזה גוף יעביר את הסכומים שנצברו. בהנחה שהקצבה גבוהה מ-3,850 ש"ח לחודש, אפשר ליהנות ממשיכת סכום חד פעמי. עצמאים מעל גיל 60 בעלי הכנסה פנויה משמעותית, מוזמנים לבחור בין משיכה חד פעמית, שעבורה נדרשים לשלם מס רווח בסך 15% מסך הערך שנקבע – ללא קשר לערך ריאלי, לבין קצבה חודשית, כולל פטור ממס רווחי הון עבור סך הרווחים שנמצאים בקופה. נצלו זאת!

סיכום

קופת גמל היא נושא חשוב שכדאי לכל עצמאי להכיר, ומומלץ להיעזר בשירותיו של איש מקצוע בעת הצורך. לא כדאי להימנע מהפקדות לקופת הגמל, כדי להבטיח את העתיד ולשמור כסף בצד למקרה הצורך. בהצלחה!

תגובות

תגובות