איך בודקים שחשבונית תקינה?

כיצד מוודאים שחשבונית תקינה?


אחד הדברים החשובים ביותר בעסק הוא ההתנהלות עם החשבוניות. החשבוניות הללו מעידות על ההוצאות וההכנסות שלנו ואנחנו מדווחים עליהן לרשויות. בעלי עסק או לקוחות שמשלמים עבור שירות או מוצר, לא תמיד מוודאים שהחשבונית שניתנה להם היא חשבונית תקינה, אולם, כדאי לשים לב לכך ברגע הפקת החשבונית ולהימנע מבעיות שעלולות להיגרם בקבלת חשבונית פיקטיבית או לא חוקית.

למה צריך לוודא שהחשבונית תקינה?

מס תשומות (מע"מ) מקוזז עבור פריטים ושירותים שנרכשו לטובת העסק רק במידה והחשבוניות שהוצאו תקינות וחוקיות, כלומר על חשבוניות פיקטיביות לא תוכלו לקזז מע"מ. מעבר לזה, רשות המיסים ובתי המשפט לא מקלים בנוגע לחשבוניות פיקטיביות, כך שהעונש יכול להגיע לקנס כספי לא קטן וייתכן שגם למאסר.

חשבונית שהוצאה כדין היא חשבונית שעונה על הקריטריונים הטכניים (יפורט בהמשך), וכזו המגלמת עסקה שאכן התרחשה ועומדת במבחן האובייקטיבי, שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי.

אז איך מוודאים שהחשבונית תקינה ברמה הטכנית?

חשבונית מס חייבת לכלול את שם העוסק ואת כתובתו. מעבר לזה המילים "עוסק מורשה", "חשבונית מס" ו- "מקור" חייבות להופיע על החשבונית. כמו כן, על חשבונית המס צריכים להופיע מספר העוסק המורשה, מספר החשבונית והתאריך בו היא הופקה.

ומה העוסק המורשה צריך לציין בחשבונית המס? ובכן, ראשית, שמו של הלקוח וכתובתו חייבים להופיע על גבי החשבונית, כמו גם הסכום לתשלום בהיעדר מס, סכום המס עצמו והסכום לתשלום בתוספת מס (סך כל המחיר). יתרה מזאת יש לפרט את העסקה (מה נרכש או מהם השירותים שניתנו ללקוח. יש להקפיד שפירוט העסקה ייכתב באופן מדויק בכדי למנוע חשד שמדובר בחשבונית פיקטיבית). במידה והוצאה תעודת משלוח, מספר התעודה ותאריך הנפקתה חייבים להופיע במסמך. לבסוף, גם חתימת עורך החשבונית או לחלופין חתימת העוסק יופיעו בתחתית החשבונית.

אגב, בכדי להימנע מקבלת חשבונית פיקטיבית, תוכלו לברר אם העוסק שהנפיק עבורכם את החשבונית מחזיק בתיק במע"מ, באמצעות בדיקה פשוטה של פרטי העוסק המורשה, באתר של רשות המיסים.

של מי האחריות?

האחריות להנפקה תקינה של חשבונית ולבדיקת תקינותן מוטלת על העוסק שמבקש להזדכות עליהן. עליו לבדוק את כל פרטי החשבונית ולוודא שמדובר בחשבונית שהוצאה כדין. לא תמיד בעלי העסקים יוכלו לזהות שמדובר בחשבונית פיקטיבית, לעיתים קבלת חשבונית שאינה תקינה עשויה להיגרם בהיעדר תשומת לב. היה וקיבלתם חשבונית שלא כוללת את כל האלמנטים שצוינו לעיל, ייתכן שמדובר בחשבונית שלא הוצאה כדין. במקרה כזה תוכלו להתייעץ עם נציגים של רשות המיסים, אבל הסבירות שתוכלו לקזז מע"מ מהחשבונית הזו היא די נמוכה.

 

הנפקת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לעבירה על החוק, וודאו שכל החשבוניות שאתם מנפיקים או מקבלים הוצאו כדין ובהתאם לחוק. לא משנה אם מדובר בחשבונית ירוקה או חשבונית מודפסת, אל תקלו ראש בנושא והקפידו לבדוק כל חשבונית מס.

Comments

comments