תיקון חוק 42 מעמ

תיקון 42 לחוק מע"מ

מאחורי הקלעים נעשים לא מעט מאמצים מדיניים שמטרתם לתמוך בעסקים קטנים ובינוניים, וכאן תיקון 42 לחוק מע"מ שנכנס לתוקף באפריל 2012 פועל בהתאם. השינוי שתיקון 42 מיישם בעיקר משפיע על שני גורמים מרכזיים: מועד תביעת מס תשומות ומועד הוצאת חשבונית ללקוח, אם כי גם קיימות משמעויות נוספות.

מהו תיקון 42 לחוק מע"מ?

תיקון 42 לחוק מע"מ מיועד לסייע לעסקים קטנים ובינוניים ועוסק במועד הפקת החשבוניות. חשוב לדעת שאותו תיקון 42 לחוק מע"מ מקל על מצוקת האשראי ובמקביל מגביר את הענישה מול עסקים שבוחרים להעלים מס.

מהם עיקרי התיקון?

  • עבור בית עסק שמעסיק עד כ-6 עובדים ושמחזור העסקאות השנתי שלו מתחת ל-1,950,000 ש"ח, מועד החיוב שיופיע בחשבונית המס יתבסס על העברת התשלום, ולא בהתאם לתאריך שבו העסקה התבצעה. הרעיון הוא שהלקוח לא יכול יותר לדרוש חשבונית טרם שילם בעד העסקה. עם זאת, סעיף זה רלוונטי רק עבור בעלי מקצוע חופשיים ובו זמנית לנותני שירות קטנים שנוגעים לתיקון 41.
  • בהנחה שמועד חיוב המס חופף למועד קבלת התשלום במזומן, יינתן להוציא את החשבונית כשבועיים ממועד חיוב המס (לפני שנכנס לתוקף תיקון 42 היה מדובר רק בשבוע ימים מתאריך ביצוע העסקה).
  • אם פעם עסקה שנסגרה תמורת מזומן דרשה מבעל העסק להוציא בו במקום חשבונית מס, לאחר שאותו תיקון 42 נכנס למשוואה, אין זה עוד אפשרי. התניית הוצאה של חשבונית כתנאי לסגירת העסקה לא אפשרית יותר. גם פה סעיף זה רלוונטי רק עבור עסקים שמוגדרים כבעלי מקצועות חופשיים, יצרנים קטנים וקמעונאים שהמחזור השנתי שלהם לא עובר את ה-1,950,000 ש"ח.
  • בעקבות תיקון 42 לחוק מע"מ אפשר לבצע ניכוי מס תשומות עד כ-5 שנים ממועד הוצאת החשבונית.
  • בכול הנוגע לעסקאות שירות שבהן המחיר מקבל תפנית בשל יחסים מיוחדים, לעסקאות שלא נקבע להן מחיר, או שהתמורה עבורן לא מוערכת בצורת מזומן, אז מועד חיוב המס יתבצע רק במועד מתן השירות, משמע בהתאם לבסיס מצטבר.
  • כחלק ממגמת המלחמה בתופעת העלמות המס, תיקון 42 קובע שאם בעל עסק לא ניהל ספרים כנדרש, ניהל ספרים שלא כדין, או לא ניכה מס תשומות (שכן נדרש לנכות), אז הוא מסתכן בקנס שמוערך בכ-30% מסך מס התשומות.
  • בזכות תיקון 42 לחוק מע"מ עסקים שמחזור העסקאות שלהם נמוך מ-1,500,000 ש"ח כבר לא צרכים להגיש דו"ח חודשי, אלא נהנים מהגשת דו"ח דו חודשי, אותו ניתן לייעל באמצעות חשבונית ירוקה שמסייעת לעקוב ולשמור על סדר.
  • ההוראה בנוגע למספור החשבוניות בהתאם למספרים שמספקת רשות המיסים נדחתה, אם כי יש להישאר במעקב אחר ההחלטות של שר האוצר.

תמיכה רצויה לצד התנהלות רצויה

תיקון 42 לחוק מע"מ הוא רק דוגמה אחת מתוך רבות. סך ההתנהלות מול הגופים הממשלתיים דורשת לא רק סדר וארגון, אלא גם כלי עזר ייעודיים וכמובן סיוע של גוף מקצועי שבקיא בפרטים, שמקפיד להתעדכן בחידושים ושיודע להמליץ על ההתנהלות הנכונה ביותר, בהתאם לסעיפי החוק כמובן. כמו כן, באמצעות תיקון 42 ניתן לראות כיצד המערכת מבקשת לקדם את אותם עסקים קטנים ובינוניים שתומכים רבות במארג הכלכלי מדיני, כך שחשוב להישאר מעודכנים.

 

תגובות

תגובות