גם מי שאינו עצמאי מכיר את המושג הזה, חשבונית מס, בעיקר משום שגם כלקוחות אנחנו משתמשים בה הרבה מאוד. חשבוניות מס מוצאות על ידי בעל העסק בדרישה לתשלום ומועברות ללקוח, לאחר שזה שילם עבור העסקה שמתועדת בחשבונית. חשבונית זו היא שמאפשרת לקונה לדרוש בהמשך הדרך החזר על המע"מ – מס ערך מוסף.

חשבונית מס מבחינת הרשויות

כפי שציינו, החשבונית הזו היא ההוכחה כי אכן בוצעה העסקה, מה שמאפשר ללקוח לדרוש החזר על הסכום ששולם משלטונות המס. מס הערך המוסף מבטא למעשה ערך הפעולות שנדרשו כדי לייצר את המוצר או לספק את השירות. מאחר והוא מוטל בישראל מראש ועל כל סחורה כמעט, יש מצבים בהם הלקוח יכול להזדכות על המע"מ.

מתי מוציאים חשבונית מס?

מבחינת העסקה עצמה, חשבונית מס מופקת באמצעות תוכנה לחשבוניות מס בכל מכירה של שירות, מוצר ואפילו נכס. למעשה, כל עסקה שנעשית – גם אם מדובר בתשלום של סחורה תמורת סחורה (מה שנקרא בעגה המקצועית בארטר) – מחייבת הנפקת חשבונית כזו.

מבחינת בעל העסק, הוא יכול להפיק חשבונית מס אך ורק אם הוא מוגדר כעוסק מורשה, על פי קריטריונים שנקבעו על ידי רשויות המס. לעוסק פטור או זעיר אסור להוציא חשבוניות מס, משום שהוא פטור ממע"מ.

חשבונית מס, חשבונית עסקה וקבלה

בשל ריבוי סוגי החשבוניות, יש רבים שמתבלבלים ביניהן. נעשה קצת סדר: חשבונית עסקה היא חשבונית שלא כוללת מע"מ ומופקת על ידי עוסק פטור (הפטור ממע"מ). חשבונית מס, כפי שציינו, היא הדרישה לתשלום על עסקה וקבלה ניתנת על השלמת העסקה. עסקים רבים מעדיפים לעבוד עם חשבונית מס/קבלה, כדי לחסוך הנפקה של שתי חשבוניות בנפרד.

המבנה של חשבונית מס

תתפלאו, אבל רבים מהעצמאיים המתחילים לא באמת יודעים כיצד צריכה להיראות החשבונית בה ישתמשו ומה חייב להיות בה. בדיוק לשם כך ריכזנו עבורכם את כל הפרטים הנדרשים כדי שחשבונית המס תהיה תקנית:

  • פרטי בעל העסק (וגם מספר עוסק מורשה)
  • פרטי הלקוח (למעט חשבוניות שמופקות על ידי קופה רושמת)
  • מספרה הסידורי של כל חשבונית ותאריך ביצוע העסקה
  • פרטים על העסקה
  • מקור ושני העתקים
  • התשלום המלא (נהוג להקצות מקום גם לסכום המע"מ ולסכום לפני מע"מ)

איך יוצרים חשבונית מס?

השיטה הנפוצה ביותר להנפקת חשבונית מס היא על ידי פנקס חשבוניות. בתי דפוס רבים מנפיקים פנקסים כאלו, לכל סוג של חשבונית. הם כוללים בפנים את שלושת ההעתקים הדרושים ואת הפרטים הנדרשים, על פי הוראות העסק המזמין.

שיטה חדשה יותר, שלאט לאט הופכת לנפוצה יותר היא הפקת חשבונית מס ממוחשבת ומקוונת. אלו חשבוניות שמופקות דרך המחשב, בלא צורך בנייר. הן תקפות ומוכרות על ידי שלטונות המס כמו כל חשבונית רגילה ונחשבות יעילות הרבה יותר במקרים רבים.

חשבונית מס קבלה

חשבונית מס קבלה היא למעשה שילוב של חשבונית מס ושל קבלה כאשר המטרה היא לחסוך בניירת ופשוט לאחד את שני המסמכים יחד למסמך אחד. מי שמוציא חשבוניות מס קבלה הוא בדרך כלל מי שמקבל תשלום מיידי עבור ביצוע העבודה. כך למשל, רופא המסיים טיפול במטופל ומקבל תשלום (בכל אמצעי: צ'ק, מזומן, אשראי וכדומה) יכול להוציא חשבונית מס קבלה שתכלול את פרטי החיוב ופרטי התשלום.

חשוב לציין שחשבונית מס קבלה ניתנת לשימוש רק כאשר הסכום לתשלום והסכום ששולם הינם שווים. כלומר – היא חייבת להיות מאוזנת. במקרים בהם הסכום ששולם והסכום שחויב אינם שווים יש להוציא חשבונית מס בנפרד וקבלה בנפרד.