איך להמנע מטעויות שהן עבירות

כיצד להמנע מהטעויות הכלכליות שלא ידעת שהן עבירות


שכחתם לדווח למס הכנסה על עסקה מסוימת? לא מסרתם פרטים מדויקים על העסקה או העלמתם כמה מהם? גם אם הדבר נעשה בתום לב, מתוך מחשבה שמדובר בעסקה קטנה ולא חשובה, הרי שמדובר בעבירה חמורה! התנהלות כלכלית לא נכונה, טעויות כלכליות וגם הקטנות ביותר, יכולות פעמים רבות להיחשב כעבירה על החוק, המצדיקה משפט ולעיתים גם קנס כספי גבוה, או במקרים חמורים יותר – מאסר. אילו טעויות כלכליות נחשבות לעבירות וממה כדאי להימנע? על כך ועוד, במאמר הבא.

מתי ואיך זה קורה

כולנו יכולים לטעות, אפילו אנשי עסקים מנוסים מאד. טעויות כלכליות, כמו עבירות מס למיניהן, הן נחלתן של אנשים נורמטיביים, לרוב, וגם אנשי הצווארון הלבן. פעמים רבות הן נעשות מרשלנות מקצועית, מחוסר הבנה וגם חוסר ידיעה, ובמקרים אחרים מתוך ידיעה ברורה שמדובר בעבירה. טעויות מסוג זה, הנחשבות כעבירות, יכולות להסתיים בקנסות כבדים או בעיצומים כספיים. במקרים חמורים יותר גם במאסר בפועל. הדבר נתון לשיקוליו של בית המשפט ובמסגרת בחינת המקרה והסיבות שהובילו לביצוע העבירה.

מה חשוב לדעת על זה וכיצד להימנע מהן

כשמדובר בעסק בתחילת דרכו או אולי בעסק גדול, הסיכוי לטעויות כלכליות ולהתנהלות כלכלית לא נכונה הוא גבוה מאד. חשוב לפעול נכון ולו כדי להימנע מטעויות אלו, שבחלקן נחשבות כעבירה על החוק. איך עושים את זה? הנה כמה דרכים שיעזרו לכם בכך:

  • בעזרת רואה חשבון מיומן ומקצועי – יש לכם עסק? רוצים להימנע מטעויות כלכליות שיכולות להיחשב כעבירה על החוק? רוצים לוודא שאתם פועלים נכון ובהתאם לכל הדרישות, כפי שמכתיב החוק? היעזרו בשירותיו של רואה חשבון מיומן ומקצועי שילווה אתכם לאורך כל הדרך. וודאו שמדובר בבעל מקצוע מוכר בתחום, בעל מקצוע מנוסה ובעיקר – אמין! אם אתם מתלבטים למי לפנות, בקשו המלצות מבעלי עסקים אחרים או מאנשים שקרובים לכם ונעזרים בשירותיו של רואה חשבון.
  • עקבו באופן שוטף על התנהלותו הכלכלית של העסק שלכם – שימוש במערכת אשר מפיקה חשבוניות מס באופן אוטומטי עם כל עסקה, יעזור לכם לבצע מעקב אחר העסקאות שביצעתם. כך אתם גם יכולים להיות בטוחים שהכל רשום ומסודר. הוצאת דוחות ממערכת זו תאפשר לכם לוודא שלא נעשו טעויות שיכולות לעלות לכם ביוקר בהמשך.
  • הכירו את החוק ולמדו מעט על התחום – אם יש לכם עסק חשוב שתלמדו מעט על הנושא. היכנסו לאתרים השונים, בדקו מהן הדרישות על פי החוק מכל עסק, בכל הקשור להתנהלותו הכלכלית, על מה חשוב לדווח על פי החוק ועל מה אין צורך, מה יכול להיחשב כעבירה ומה לא. אתם לא מוכרחים להתעמק בכך, אולם חשוב שתדעו זאת מראש כדי למנוע טעויות מיותרות.
  • טעיתם? מהרו לתקן את הטעות – טעיתם? שכחתם לדווח על עסקה מסוימת? הדבר נעשה בתום לב או מחוסר תשומת לב? מהרו לתקן את הטעות שלכם ופנו אל הגופים הנדרשים ודווחו כמה שיותר מהר על הטעות שלכם. עדכנו אותם בפרטים הנכונים והקפידו שלא לחזור על כך שוב. גם אם תדרשו לשלם קנס כלשהו בשל הטעות הזו, סביר שיהיו סלחניים אתכם הרבה יותר.

טעויות כלכליות נפוצות מאד ובכל שלב. גם בקרב אנשי עסקים מיומנים וגם בקרב כאלה שנמצאים ממש בתחילת דרכם. ובכל זאת, חשוב לדעת שחלק מהן נחשבות כעבירות על החוק המצדיקות פעמים רבות עונש חמור. הכרות עם הנושא, סיוע של אנשי מקצוע המתמחים בתחום וגם תיקון הטעות מוקדם ככל האפשר, יאפשרו לכם להימנע מכך, או לכל הפחות, להחריף את המצב ואולי גם לעמוד למשפט.

Comments

comments