איך לבחור יועץ עסקי

איך לבחור יועץ עסקי מתאים לעסק שלך?


אחת התובנות המשמעותיות ביותר הנוגעות לחייו של היזם/בעל העסק העצמאי היא כי על מנת שהעסק יצליח, כלומר יניב לבעליו רווח נאה, לא די בכישרון ובעבודה קשה. על מנת שהעסק אותו הקמתם בדם, יזע ודמעות יהפוך גם למקור פרנסה אמיתי, נדרשת מיומנות נוספת והיא התנהלות נכונה ומושכלת בסביבה עסקית או במילים אחרות – לדעת לנהל עסק. על מנת להמחיש את משמעות הטענה שהוצגה לעיל, ניקח כדוגמא אדריכל המקיים משרד עצמאי. על מנת שאותו אדריכל יוכל להתפרנס מפעילות המשרד, לא די בכך שהוא מחזיק בכשרון אדריכלות יוצא דופן וכן משקיע את כל כישרונו, מרצו וזמנו בסיפוק הציפיות והמאוויים של לקוחותיו. על מנת שאותו אדריכל ירשום רווח אמיתי ולאורך זמן עליו להחזיק במיומנות ובידע אשר בינם ובין התכנון האדריכלי אין דבר משותף והם ממוקדים בפן העסקי עצמו: עליו לדעת כיצד לתמחר את עבודתו, כיצד לנהל נכון את תזרים המזומנים של העסק, כיצד לשלוט בהוצאות העסק, כיצד לגייס לקוחות חדשים ולשמר לקוחות קיימים ועוד ועוד.

הפנמת התובנה הנ"ל לצד ההבנה כי ניהול עסק היא מיומנות מקצועית בפני עצמה, היא הבסיס העיקרי לפעילותם של יועצים עסקיים. בעלי מקצוע אלה משמשים כחוליה מגשרת בין בעל העסק הלא מיומן ובין הסביבה העסקית. בין אם כחלק מההכנות לקראת הקמת עסק חדש ובין אם בניסיון לשפר את השורה התחתונה בעסק קיים, היועץ העסקי המתאים יכול להיות כל ההבדל בין כשלון עסקי ובין הצלחה. מכאן כמובן עולה שאלה קריטית נוספת – כיצד תוכלו לאתר ולשכור את היועץ העסקי המתאים לכם? על מנת לעזור לכם במטלה זאת, נציג כעת כמה עקרונות יסוד בשכירת שירותי ייעוץ עסקי.

מה אני רוצה, מה אני צריך

יעוץ עסקי על ידי בעלי ידע וניסיון אינו מצרך זול במיוחד, במיוחד עבור עסק המתמודד גם כך עם קשיים עסקיים. על כן, על מנת לנצל היטב את זמנו של היועץ ועל מנת שתקבלו תמורה משמעותית לכספכם, מומלץ כי תקדישו זמן מחשבה לשאלה באילו נקודות ותחומים בפן העסקי אתם מתקשים במיוחד: תמחור? גבייה? התנהלות מול רשויות המס? גבשו לעצמכם רשימה מפורטת ככל האפשר של שאלות ונקודות ורק לאחר מכן החלו בחיפוש אחר היועץ המתאים לספק להן תשובות.

חשוב לדעת, ישנם תחומים טכניים וביורוקרטיים בנוגעים להתנהלות העסקית אשר הטכנולוגיה מספקת להם מענה יעיל (ולרוב בעלות נגישה). כך למשל, אם ניהולו החשבונאי של העסק הוא המקום בו אתם מתקשים במיוחד, ניתן למצוא פתרונות לכך באמצעות שירותי הנהלת חשבונות באינטרנט או רכישת תוכנות ייעודיות. שירותים כאלה מאפשרים לקבל במהירות ובקלות נתונים בחתכים שונים בנוגע למאזן החשבונאי שלכם. כמובן שגם בתחום זה ישנן גם סוגיות ופרקטיקות בהן עדיין תידרשו לייעוץ מקצועי.

נסיון, נסיון, נסיון

מרבית בעלי המקצוע העוסקים בייעוץ עסקי מחזיקים גם בהשכלה אקדמית רלוונטית: כלכלה, מנהל עסקים וכן הלאה. מבלי לזלזל בחשיבותו של הידע התיאורטי (ואכן יש לו חשיבות לא מבוטלת), קיים פער משמעותי בין המודלים התיאורטיים ובין המציאות העסקית בפועל. על כן מומלץ לתת עדיפות ליועץ עסקי אשר יציג בפניכם נסיון מעשי עשיר, הן בייעוץ עסקי עצמו ובעדיפות גם כמי שהפעיל כמה עסקים בעצמו. למרות הנטייה הטבעית לכך, אין הכרח כי תבחרו ביועץ בעל נסיון כבעל עסק בתחום הפעילות הספציפי שלכם ולעתים דווקא ריחוק מסוים של היועץ מהתחום הספציפי יכול לשמש כיתרון.

Comments

comments