עובדים מול לקוחות בחו”ל או פשוט לקוחות במט”ח? מוציאים חשבוניות במט”ח (חשבונית דולרית, חשבונית ביורו, חשבוניות בפאונדים או מט”ח אחר)? אז ההסבר הזה הוא בשבילכם.

חשבוניות, קבלות, זיכויים וחשבוניות מס קבלה הם מסמכים שחייבים תרגום לשקלים

כן, החוק במדינת ישראל מחייב אותנו לתרגם כל מסמך בסופו של דבר לשקלים. זה אומר שבכל פעם שאנחנו מוציאים חשבוניות במט”ח, קבלות במט”ח או למעשה כל מסמך חשבונאי אחר במט”ח אנחנו חייבים לציין שער ומטבע ואנחנו חייבים לתרגם את הסה”כ לשקלים.

אפשר לשלוח ללקוח גרסה שלא מציגה את השקלים

מה עושים כשרוצים לשלוח ללקוח את החשבונית או הקבלה עם המטבע שרלוונטי בשבילו? זה פשוט מאוד. מערכת iCount מאפשרת להוציא מסמכים במט”ח ואפילו שיש להם תרגום לשקלים בסוף, תמיד יש להם גרסה לא מתורגמת שנשארת במט”ח. במידה ומנהל החשבונות מאשר את זה, ויש אפילו הגדרה במערכת שמאפשרת מסמכי מקור במט”ח. ההגדרה הזו נמצאת תחת “מערכת->מנהלה->הגדרות כלליות->אפשר מסמכי מקור באנגלית”.

חשבוניות, קבלות ושאר מסמכים במט”ח – אפשר גם בעברית וגם באנגלית

כשמוציאים מסמכים ב iCount הם תמיד מתורגמים גם לאנגלית, אפילו שלא ביקשנו. זה משהו שהמערכת עושה לבד. יש לנו את האפשרות לשלוח ללקוח תמיד גם גרסה בעברית וגם גרסה באנגלית. מיותר לציין שאם אנחנו רוצים לשלוח ללקוח קבלה או חשבונית באנגלית רצוי שאת השם שלו גם נכתוב במערכת באנגלית (במקום העברית) ושאת הפירוט וההערות נמלא באנגלית. אלה למעשה החלקים היחידים בהם אנחנו ממש ממלאים מלל כי כל השאר זה רק מספרים.

שערי מט”ח מתעדכנים אוטומטית

וודאי שמתם לב שכשבוחרים בסוג מט”ח מסוים תוך כדי יצירת מסמכים, המערכת מזינה לבד את השער, נכון? אז שימו לב לעוד דבר חשוב: כשמשנים את תאריך המסמך השער שהמערכת תמשוך יהיה השער שהיה רלוונטי לתאריך שבחרתם.

וכמובן שיש גם מסמכים פטורים ממע”מ (אפילו שזה נושא אחר)

כל חשבונית, כל קבלה ולמעשה כל מסמך במערכת מאפשר סימון של “פטור ממע”מ”. ברגע שנסמן שהמסמך פטור ממע”מ המערכת אמנם תציג את חלק מהחישובים של המע”מ אבל בסופו של דבר בתחתית המסמך אפשר לראות שהמחיר לפני מע”מ והמחיר כולל מע”מ יהיו זהים. כמו כן, שדה ה”מע”מ” יהיה מושחר ולא תהיה לו שום משמעות.
עסקים שפועלים באילת או שעסקים שמוכרים לחו”ל יכולים להנפיק מסמכים פטורים ממע”מ אז למעשה כדי שמסמך יהיה פטור ממע”מ הוא לא חייב להיות באנגלית או אפילו במט”ח. קחו את זה בחשבון ומומלץ מאוד להתייעץ עם מנהל החשבונות שלכם לפני שמוציאים מסמכים פטורים.